BIM26H34IF
At a Glance
Product Dimensions 34"h x 14.88"w x 20.13"d
No drain is required for more flexibility in placing the icemaker indoors or outside. This unit can be lowered just under 32", with a smaller kickplate included for a seamless aesthetic. *CUSTOM PANEL & HANDLE SOLD SEPARATELY*Read More
What We Offer
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
Panel-ready door
Large capacity
Produces and stores more than 20 lbs of ice per day cycle
Drain-free design
Convenient design allows more flexibility in positioning the unit
Manual defrost
Static cooling system helps to keep ice frozen for longer periods of time compared to other systems
Stainless steel exterior
304-grade stainless steel allows the icemaker to be used freestanding
Built-In capable
Make the best use of space by installing your ice maker under the counter
Reversible door
User-reversible door swing for flexible placement
Description
Sized at just under 15" wide, the BIM26H34IF features a front-breathing design for built-in installation but also has a fully finished cabinet to allow freestanding use. With a height of 34", Summit designed this icemaker to be compatible with standard counters. This unit can be lowered just under 32" to fit ADA-compliant spaces. A smaller kickplate is included for a streamlined and cohesive look.